Nowoczesne budownictwo

Nowoczesne budownictwo – charakterystyka

Nowoczesne budownictwo jest dość charakterystycznymi zjawiskiem. Nie ma dużych trudności z rozróżnieniem nowych budowli od tradycyjnych. Wiąże się to zarówno z sposobem budowy, projektem jak i wykorzystanymi do wzniesienia domu materiałami. Przyjrzyjmy się zatem bliżej budynkom nowego typu.

Architektura

W architekturze budynków można dostrzec przede wszystkim minimalizm form, oraz geometryczność kształtów. Współczesne budynki to jednolite bryły, pozbawione ozdób, budowane na planie figur geometrycznych.

Budownictwo

Obecnie wiele budynków ma charakter budowli modułowych. Są to budynki wznoszone z gotowych półfabrykantów. Gdzie budowa domu ogranicza się do wylania fundamentów i postawienia pozostałej części budynków z gotowych elementów.

Instalacje i ekologia

Wiele nowoczesnych domów to domy pasywne, zaprojektowane i budowane tak, by wykorzystywać naturalne źródła energii. W takich domach stosuje się zarówno wysokiej jakości materiały termoizolacyjne, jak i rekuperację czy przygruntowe wymienniki ciepła. Są to domy wyposażone w energię z paneli słonecznych.