Krótki poradnik na temat wyboru odpowiedniego komina

 

 

Tematy związane z ogrzewaniem budynków wzbudzają w dzisiejszym świecie coraz więcej kontrowersji. Ze względu na stale pogarszającą się jakość powietrza oraz tendencję do promowania jak najbardziej ekologicznych rozwiązań, budowa domu oraz wybór poszczególnych elementów jego systemu grzewczego staje się nierzadko prawdziwym wyzwaniem.

 

 

Jednym z elementów składających się na system grzewczy budynku mieszkalnego jest komin. Przykłady dostępnych na polskim rynku kominów sprawdzonych producentów znaleźć można chociażby na tej stronie -> https://sklep.auroks.pl/kominy-systemy-kominowe. Warto jednak pamiętać o tym, że o zakupie komina nie można decydować zbyt pochopnie, a przed dokonaniem transakcji warto zastanowić się nad następującymi kwestiami:

 

Jaki rodzaj paliwa będzie przetwarzało urządzenie grzewcze, do którego podłączony zostanie komin?

 

Czy będzie to węgiel, drewno, ekogroszek, miał czy też może gaz, albo olej? Z każdego z wymienionych materiałów powstają nieco inne produkty spalania, dlatego też kominy dostosowane do konkretnych paliw posiadają zróżnicowane właściwości.

 

Istnieją również uniwersalne systemy kominowe. Nadają się one zarówno dla paliw płynnych, jak i stałych czy gazowych, są więc najlepszym rozwiązaniem dla inwestorów zakładających, iż w czasie eksploatacji budynku zmienią sposób jego ogrzewania.

 

 

Jakiej wymiary powinien mieć komin?

 

Wysokość komina zależy od wysokości budynku w którym będzie on instalowany, jak również położenie innych budynków znajdujących się w jego pobliżu. Również moc cieplna wpływa na wysokość komina. Ważne jest, aby komin miał taką wysokość, aby zapewniła ona wystarczający ciąg statyczny C. Odpowiedni dobór wysokości komina jest jedną z gwarancji, że będzie on odpowiednio spełniał swoje funkcje.

 

Nie mniej istotnym parametrem jest przekrój komina. Przy jego obliczaniu wykorzystuje się specjalny wzór, dzięki któremu uzasadnione zostaje stwierdzenie, że komin zapewnia przepływ wymaganego strumienia masy lub objętości spalin z zadeklarowaną prędkością.

 

Czy funkcjonalność oraz możliwość użytkowania komina potwierdzona jest wszystkimi niezbędnymi dokumentami?

 

Możliwość bezpiecznego odprowadzania wszystkich spalin oraz doskonałego dopasowania do pozostałych elementów systemu ogrzewania budynku to zadania, które dobrze dobrany komin powinien spełniać bez żadnych usterek. Niezawodność wybranych kominów powinna być potwierdzona odpowiednimi dokumentami, czyli deklaracją zgodności potwierdzającą spełnienie norm zharmonizowanych. Tylko certyfikowany komin może dać użytkownikom budynku poczucie pełnego bezpieczeństwa.

 

 

Z jakimi specjalistami powinna być konsultowana kwestia wyboru komina?

 

Ostateczna decyzja dotycząca wyboru komina jest podejmowana przez projektanta budynku oraz inwestora. Kwestią tą warto zająć się już na początku procesu powstawania nowego budynku, jest ona bowiem niezwykle istotna. Wszelkie wątpliwości warto zaś rozwiewać konsultując się ze specjalistami, takimi jak kominiarze czy technicy kominowi.