Jak pielęgnować drewniane okna pasywne

Bardzo często musimy wykonywać prace remontowe na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Należy wtedy odpowiednio zabezpieczyć nasze okna przed różnego rodzaju płynami, uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby uszkodzić powierzchnię i narazić użytkowników na niepotrzebne koszta ewentualnej naprawy.

Aby dobrze zabezpieczyć okna pasywne oraz całą stolarkę okienną z reguły wystarczy nam tylko taśma z papieru samoprzylepnego oraz zwykły papier lub folia. Stolarkę okienną oklejamy tak, by możliwie jak najmniej podzespołów było odsłoniętych a najlepiej żaden z nich. Duże przestrzenie okna pasywnego pokrywamy papierem lub folią, a te z kolei przyklejamy taśmą papierową samoprzylepną na ich brzegach. Jeśli martwi nas fakt, że uszkodzenia mechanicznena okna pasywne mogą byc wielkie, należy wtedy wykorzystać folię z pęcherzykami powietrza, żeby zwiększyć amortyzację dla uderzenia. Podczas zakupu produktu z oferty „okna pasywnego dla każdego” ( tutaj ), należy nie zapomnieć o taśmie samoprzylepnej oraz upewnić się czy nie jest ona w stanie uszkodzić powłoki chroniącej drewno z ramy naszego okna. Chodzi tu o efekt oderwania się wraz z taśmą powłoki chroniącej drewno, lub jej uszkodzenie poprzez bardzo agresywne przyklejanie taśmy samoprzylepnej. Jak pielęgnować powierzchnie szklane okien pasywnych? Czyszczenie i pielęgnacja szyb w oknach pasywnych jest sprawą indywidualną każdego klienta. Dla uzyskania jak najlepszego efektu zalecamy jednak używanie płynów lub pianek czyszczących na bazie octu lub alkoholu, ale tylko do tego specjalnie przeznaczonych oraz szmatek lub miękkiego i bezpyłowego papieru.

Jak pielęgnować części ruchome okien pasywnych?

Okucia okien wymagają kontroli i pielęgnacji. W takim przypadku jest potrzeba kontrola wszystkich elementów ruchomych okuć tj. zaczepy, czopy ryglujące i ruchome listwy przenoszące napęd, które widać w szczelinach a następnie nasmarować lub naoliwić pastą silikonową lub olejem sprayu.