Architektura wnętrz

Feng Shui – filozofia w aranżacji

Architektura wnętrz to proces, który rozpoczyna się jeszcze na poziomie projektowania domu, gdzie uwzględniany jest rozkład pomieszczeń. Dalsza zaś aranżacja leżąca w gestii architekta wnętrz w duże mierze zależy od upodobań właścicieli mieszkania i współczesnych trendów.

Są również ponadczasowe prądy, które poprzez odniesienie do starożytnych filozofii, określają zasady jakimi powinien kierować się architekt podczas urządzania wnętrz. Prąd ten szczególnie widoczny jest zwłaszcza w krajach dalekiego wschodu, gdzie mieszkania urządza się stosowanie do zasad Zen czy Feng shui. Tendencje te coraz częściej przenoszone są na grunt europejski.

Jednym z przykładów połączenia filozofii i aranżacji wnętrz jest feng shui. Feng shui wielu kojarzy się z praktykami magicznymi i czarami, choć nie jest to do końca błędne spojrzenie, należy jednak mieć na uwadze, że feng shui to przede wszystkim wyraz chińskiej filozofii. Urządzając dom zgodnie z zasadami feng shui powinniśmy kierować się następującymi zasadami:

1. Zasada yin i yang.

Według filozofii chińskiej świat składa się z dwóch przeciwstawnych pierwiastków: mrocznej, kobiecej yin i świetlistego, męskiego yang. Te elementy dążą do połączenia, więc yin dąży do yang i odwrotnie. Zasada ta przekłada się na wystrój wnętrz, w których łączyć należy elementy jasne i ciemne i tak jak w przedstawieniu yin i yang, na jasnych elementach umieszcza się ciemniejsze detale i odwrotnie.

2. Siatka bagua

Siatka bagua to podstawa planowania przestrzeni i aranżacji wnętrz. Siatka to ośmiokąt podzielony na 8 równych stref z czego każda odpowiada za co innego, i tak mamy: kariera, wiedza, rodzina i zdrowie, bogactwo, sława i stopień, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie. Chcąc urządzić dom czy pokój zgodnie z zasadami fen shui wpisujemy go w kwadrat, następnie przykładamy do siatki. Siatkę bagua należy ustawić tak, by wejście było w 1, 6 lub 8 strefie.